24 listopada 2020 Udostępnij

Uzyskiwanie większego efektu przy użyciu płytek

W tym miesiącu pomyśleliśmy, że podzielimy się z Wami kilkoma sztuczkami handlowymi na temat tego, jak sprawić, by mały pokój wyglądał na większy, zainspirowani ostatnim projektem łazienki, który podjęliśmy dla klienta. Kluczem do tego projektu było stworzenie większego efektu z płytek.

Projekt

Klientom zależało na przebudowie istniejącej łazienki, która była maleńką, kompaktową przestrzenią. Łazienka była również niezwykle ciemna i nieprzyjazna. Celem było stworzenie bardziej współczesnej i nowoczesnej łazienki. Kluczem do tego projektu było dla nas otwarcie pokoju i zajęcie tej małej przestrzeni i sprawienie, że poczuje się ona znacznie większa, jaśniejsza i przestronna.

Pomyśleliśmy, że podzielimy się kilkoma sztuczkami, których użyliśmy, by stworzyć iluzję przestrzeni. Te wskazówki mogą być wykorzystane w każdej przestrzeni w domu:

Punktem wyjścia były płytki

W przestrzeni takiej jak łazienka, powierzchnie ścian i podłóg są kluczowe. Dla nas płytki są zawsze wspaniałym punktem wyjścia. Ponieważ to pomieszczenie było ciemne i małe, od razu wiedzieliśmy, że musimy sięgnąć po jaśniejsze płytki. Z HOME TILES wybraliśmy wspaniałą białą płytkę w kształcie prostokąta. Zdecydowaliśmy, że ściany i podłoga będą w pełni pokryte tą samą białą płytką. W ten sposób od razu tworzy się iluzja większej przestrzeni. Pełne pokrycie ścian i podłogi tą samą płytką zdecydowanie sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe.

Mała przestrzeń, duże płytki

Kolejnym sprytnym trikiem przy próbie stworzenia iluzji przestrzeni w pomieszczeniu jest przesadzenie. Ponieważ ta łazienka była mała, zdecydowaliśmy się na prostokątną płytkę 60 x 30. Wizualnie, gdy oko widzi większą płytkę, umysł interpretuje przestrzeń jako większą. Nazwijmy to złudzeniem optycznym, ale na pewno jest to sztuczka warta wypróbowania.

Kolor jest kluczem

Kolor odgrywa dużą rolę w iluzji wielkości przestrzeni. Zasadą jest, że ciepłe kolory posuwają się naprzód, a chłodne ustępują, wpływając na postrzeganie głębi. Teoria ta opiera się na tym, że oko dostosowuje się, gdy skupia się na kolorach o różnych długościach fali. Dla uproszczenia, gdy używamy ciemnych kolorów, może to sprawić, że pomieszczenie poczuje się mniejsze, a użycie jasnych kolorów sprawi, że będzie większe. Zastosowanie bieli w naszej łazience było kluczem do stworzenia iluzji większej przestrzeni.

Layout

Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią podczas używania płytek jest sposób ich układania. Istnieje tak wiele sprytnych sposobów układania płytek, czy to prostych, ceglanych, czy też jodełkowych. W przypadku naszego projektu łazienkowego układaliśmy płytki w sposób ceglany. To znowu rozciąga przestrzeń i daje złudzenie większego pomieszczenia.

Natalia Gaboń

Projektantka aranżacjo oświetleniowych.