16 lutego 2021 Udostępnij

5 błędów w oświetleniu, które popełniają projektanci wnętrz

W tym tygodniu w gościnnym poście kochająca remonty dekoratorka wnętrz Catleya Ara James przygląda się pięciu najczęstszym błędom w oświetleniu (i jak je naprawić).

Zadowolenie klienta jest integralną częścią w utrzymaniu sukcesu budynku i firmy projektowej, a ponieważ oświetlenie odgrywa znaczącą rolę w ustalaniu tonu danej przestrzeni, należy zachować szczególną ostrożność, aby nie popełnić tych pięciu powszechnych błędów oświetleniowych, że większość projektantów wnętrz wydają się padać ofiarą.

Zaniedbywanie naturalnego światła

Jedną z najważniejszych zasad w projektowaniu wnętrz jest to, aby zawsze wykorzystywać naturalne światło w pomieszczeniu. Niestety, zasada ta wydaje się być powszechnie ignorowana. Ale to, co powinieneś zrozumieć, to fakt, że bez względu na to, jak dobrze meble mogą wyglądać w danym miejscu lub jak miłe dla oczu są te zaciągnięte zasłony, jeśli przeszkadzają one w naturalnym oświetleniu, musisz je przesunąć lub narysować z powrotem.

Mówi się, że naturalne światło jest ważne, jeśli chodzi o produktywność pracowników i ogólny stan zdrowia jednostki. Ale niezależnie od tego czy jest to prawda czy nie, nie da się zaprzeczyć, że wykorzystanie naturalnego światła może pomóc Twoim klientom zmniejszyć zużycie energii.

Używanie tego samego oświetlenia w każdym pokoju

Jako budowlaniec lub projektant wnętrz powinieneś wiedzieć przede wszystkim o tym, że czynności wykonywane przez ludzi różnią się w zależności od rodzaju pomieszczenia, w którym się znajdują. To zróżnicowanie dotyczy również oświetlenia pomieszczeń.

Ciepłe światła mogą uczynić pokój bardziej przytulnym i dlatego są idealne do sypialni, salonów lub innych miejsc, w których gromadzą się ludzie. Chłodne światła lepiej nadają się do takich miejsc jak łazienka. Zasada zróżnicowania jest również prawdziwa w środowiskach biznesowych, ponieważ różne oświetlenie może pomóc w stworzeniu nastroju w biurach, lobby i salach konferencyjnych.

Jeśli Twoi klienci chcą mieć takie samo oświetlenie w każdym pomieszczeniu, to do Ciebie należy edukowanie ich w tej kwestii.

Nadmierne użycie oświetlenia wpuszczanego

CostFreak's na temat oświetlenia wpuszczanego ujawnia, że staje się ono bardziej przystępne i efektywne niż tradycyjne systemy oświetleniowe z poprzednich lat. A ponieważ oświetlenie wpuszczane staje się bardziej przystępne i skuteczne, jego popularność wydaje się rosnąć, jak również, co jest dlaczego jest teraz więcej ludzi, którzy nadużywają korzystania z niego.

Oświetlenie wpuszczane najlepiej nadaje się do obszarów o niskim suficie, takich jak wyspy kuchenne i liczniki, łazienki i w domu kina, ponieważ rozjaśnia tylko małe obszary. Korzystanie z niego w pomieszczeniach o wysokim suficie może być dość problematyczne, ponieważ klienci będą musieli użyć dużej liczby z nich do oświetlenia przestrzeni.

Zaniedbywanie ściemniaczy

Nigdy nie lekceważ potęgi ściemniaczy. Kiedy zdecydujesz się je zaniedbać, odmawiasz również swoim klientom możliwości uczynienia ich pokoi bardziej elastycznymi. Pomyśl tylko o tym, że kiedy wykorzystasz ściemniacze w projektowaniu oświetlenia wnętrz swoich klientów, będą oni w stanie zamienić jasno oświetlony pokój w coś cieplejszego i bardziej przytulnego.

Brak warstwowania

Jednym z problemów, że większość projektantów wnętrz twarz, jeśli chodzi o oświetlenie jest obecność wysokich kontrastowych cieni. Świetnym sposobem na walkę z tym problemem jest efektywne rozmieszczenie świateł. Kiedy jest odpowiedni układ światła, będzie można dodać głębię i wyrafinowanie do pokoi swoich klientów.

Warstwowanie wymaga różnych rodzajów oświetlenia, a mianowicie: otoczenia, akcentu i zadania.

Oświetlenie otoczenia jest używane do chodzenia i poruszania się. Służy ono głównie do prawidłowego widzenia. Natomiast oświetlenie akcentujące służy do wydobycia piękna konkretnego elementu w pomieszczeniu. Oświetlenie zadaniowe służy do wykonywania konkretnych czynności, takich jak czytanie czy robienie makijażu.

Maciej Robak

Projektant nowoczesnych lamp z kloszem.