20 stycznia 2016 Udostępnij

Dobrze oświetlone biuro

Dobre oświetlenie biura nie jest bynajmniej kwestią tylko i wyłącznie estetyczną. Ma ono ogromne znaczenie dla samopoczucia pracownika działającego w biurze i tym samym przekłada się na efektywność wykonywania przez niego wszelkiego rodzaju obowiązków i prac typowo biurowych. Optymalne warunki pracy, w tym odpowiednie oświetlenie, są w stanie znacznie podnieść wydajność pracy pracownika biurowego. Kwestia oświetlenia dotyka pracownika wielowątkowo. W pierwszej kolejności wpływa na wzrok i jego zmęczenie. Złe oświetlenie może zmniejszać motywację i pogarszać koncentrację, z czasem pogorszy samopoczucie i doprowadzi do rozdrażnienia. W biurze spędza się wiele godzin każdego dnia, więc efekty te się nieuchronnie kumulują.

Wygodę i bezpieczeństwo pracy w biurze zapewni tylko optymalne, rozsądnie dobrane oświetlenie. Najlepsze dla wzroku jest oczywiście światło naturalne. Światło dzienne powinno towarzyszyć pracownikowi biurowemu zawsze wtedy, gdy jest to możliwe. Światło sztuczne powinno pojawiać się dopiero wtedy, kiedy światła słonecznego jest za mało. Uzupełnianie jego ilości powinno odbywać się poprzez stosowanie światła pośredniego (na sufitach i ścianach) oraz światła bezpośredniego (lampki na biurku).

Produkcją najróżniejszych źródeł światła do oświetlania biur zajmuje się niezliczona liczba firm, więc można to zorganizować w sposób absolutnie dowolny. Na rynku dostępna jest ogromna ilość opraw oferujących światło pośrednie i bezpośrednie, skierowane bezpośrednio na miejsce pracy. Montowane mogą one być na ścianach lub w ścianach, a także mogą być na różne sposoby podwieszane. Istnieje ponadto cały szereg technicznych sposobów produkcji światła: halogeny, świetlówki, diody LED itp. Można je dobierać pod względem funkcjonalności, ekonomiczności, a nawet po prostu estetyki.

Natalia Gaboń

Projektantka aranżacjo oświetleniowych.