5 lutego 2016 Udostępnij

Typy kloszy lamp wiszących

Lampy wiszące cały czas pozostają najpopularniejszym źródłem światła we wszystkich pomieszczeniach. Wybierając jednak konkretną lampę, trzeba zwrócić uwagę na ergonomie preferowanej opcji. Znaczenie ma ilość dawanego przez konkretne lampy światła i sposób ich czyszczenia. Nie bez znaczenia jest też oczywiście ich wygląd w zestawieniu z całym pomieszczeniem. Często elementem kluczowym są stropy i właśnie one zostaną tutaj omówione.

Klosze zamknięte od góry. Klosze zamykane od góry dają światło tylko na powierzchnie bezpośrednio pod nimi. Z tego powodu ich typowe zastosowanie to światło kierowane wykorzystywane w jadalniach, a także oświetlenie większej przestrzeni roboczej, na przykład dużego biurka lub stołu.

Klosze zamknięte od dołu. Podobnie jak poprzedniki, klosze zamknięte od dołu nie przepuszczają światła i jego strumień kierują przez otwór, w tym wypadku do góry. Za ich pomocą uzyskuje się światło rozproszone oświetlające ściany i sufit. Są one przede wszystkim wykorzystywane do dekoracji i mają mniejsze znaczenie jako źródło światła. Ich cechą charakterystyczna jest bogate zdobienie i bardzo wymyślne kształty: geometryczne, kwiatowe i z ornamentami.

Klosze półprzezroczyste. Kolejny rodzaj kloszy oferujących światło kierunkowe. Wychodzi ono przez otwór rozpraszający snop światła, przez co jest to oświetlenie zdecydowanie bardziej miękkie. Światło pada bezpośrednio na sufit i ściany, a typowymi miejscami zastosowania tego typu rozwiązań są salony i jadalnie, chociaż można je spotkać praktycznie wszędzie.

Odbłyśnik. Odbłyśniki stosuje się najczęściej w pomieszczeniach takich, jak sypialnia, gdzie światło nie będzie bezpośrednio padało na powierzchnie mogące powodować refleksy. Wiele z nich przyjmuje formę abażurów perforowanych wieloma małymi dziurkami. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie widać w nich bezpośrednio źródła światła, dzięki czemu jest ono miękkie i rozproszone. Odbłyśniki dostępne są w wersjach bardzo dużych, ale też w opcjach malutkich, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie.

Maciej Robak

Projektant nowoczesnych lamp z kloszem.