18 stycznia 2016 Udostępnij

Dobre oświetlenie warunkiem dobrej pracy biurowej

W pracy biurowej każdego dnia wiele godzin spędza ponad 20 milionów naszych rodaków. Ergonomiczność ich stanowiska pracy jest bezpośrednio związana z jakością jego oświetlenia. Jest ono absolutnie niezbędne dla prowadzenia wydajnej pracy przy komputerze, jak również pracy z klasycznymi dokumentami. Najważniejszymi kwestiami są tutaj moc i jakość oświetlenia, czyli zapewnienie wystarczającej jasności, oraz zabezpieczenie przed efektami oślepiania pracownika. Innymi słowy, lampy oświetlające biuro muszą być na tyle jasne, by można było komfortowo pracować, ale nie mogą być aż tak jasne, by to pracownika raziło.

Oślepianie tak samo jak zbyt mała jasność przyśpieszają zmęczenie i powodują, że pracownik szybciej staje się mało wydajny. Typy żarówek Dobrze oświetlone biuro musi posiadać dwa typy źródeł światła: bezpośrednie i pośrednie. Oświetlenie pośrednie to światło podstawowe, które zazwyczaj uzyskuje się z lampy wiszącej jako źródła jedynego lub jako źródła uzupełnianego przez lampy ścienne. Oświetlenie pośrednie powinno zapewniać około 500 luksów. Niezbędnym dodatkiem do tego typu oświetlenia są niewielkie lampki na biurko zapewniające światło bezpośrednie dla monitora czy po prostu blatu biurka.

Łącza siła oświetlenia powinna wynosić około 750 luksów, czyli światło bezpośrednie powinno go zapewniać 200-300 luksów. Norma DIN EN 12464 Odpowiednie oświetlenie powierzchni biurowych opisane jest w Europejskiej Normie 12464 „Oświetlenie stanowisk pracy we wnętrzach”. Jej ważnym elementem jest podkreślanie znaczenia światła dziennego w ogólnym bilansie oświetlenia pomieszczeń biurowych. Zaleca się, by światło dzienne było stosowane zawsze wtedy, gdy jest to możliwe, a światło sztuczne powinno być wykorzystywane tylko w sytuacjach, kiedy zabraknie naturalnych promieni słonecznych.

Damian Poniedziałek

Elektryk, zajmuje się montażem oświetlenia biurowego.