1 lutego 2016 Udostępnij

Jak czyścić lampy, klosze i żyrandole?

Lampy oraz żyrandole są ważnym elementem wyposażenia w każdym wnętrzu. Wybierając oświetlenie kierujemy się najczęściej estetyką. Jeśli jednak chcemy, by wszystko dobrze wyglądało to trzeba regularnie takie lampy czyścić. Abażury czy klosze są przygotowywane z różnych materiałów, dlatego ważne będzie, widzieć jak te lampy czyścić. Choć lampy są bardzo efektownym elementem, gdy chodzi o dekorację to jednak cały czas dość mocno zapominamy o nich w momencie sprzątania. A tak naprawdę warto im trochę uwagi poświęcić. Dzięki dobrej pielęgnacji nasze klosze wyglądać będą prawie jak nowe przez długi czas. Na co dzień wystarczy nam przetarcie lampy ściereczką z mikrofibry, która będzie usuwać skutecznie kurz.

Raz na miesiąc warto także przygotować konkretniejsze czyszczenie takich lamp. Jeśli chcemy czyścić lampy to oczywiście powinno się wyłączyć prąd i następnie najlepiej zdjąć klosze, jeśli taka opcja jest możliwa, ponieważ będzie łatwiej je odpowiednio umyć. Żarówki wykręcamy bardzo delikatnie, najlepiej ściereczką z alkoholem, tak by nie zostawić na nich zanieczyszczeń, ponieważ taka żarówka będzie się nam szybko nagrzewać. Następnie trzeba pamiętać, że żarówka musi być wysuszona nim ją ponownie wkręcimy. Części stałe czyścimy na sucho a te co będą do zdjęcia będzie można wyczyścić nawet z użyciem wody i delikatnego środka czyszczącego.

Jeśli mamy jakieś tkaniny na żyrandolu to na pewno warto sprawdzić jak poszczególne propozycje się czyścić biorąc pod uwagę to co na produkcie przygotował nam twórca. Powinien on tam umieścić bardzo dokładnie jaka forma czyszczenia dla danej tkaniny będzie odpowiednia. Czyszczenie szkła i kryształu trzeba przeprowadzać bardzo delikatnie, tak by nie doprowadzić do matowienia tych elementów. Dobrze będzie czyścić je dokładnie, ponieważ kurz na takich elementach jest jednak dość mocno widoczny. Można użyć wody z lekkim środkiem czyszczącym. Po wyschnięciu można je przetrzeć wodą z octem to wtedy nie będzie zacieków a klosze będą ładnie błyszczeć.

Maciej Robak

Projektant nowoczesnych lamp z kloszem.