8 lutego 2016 Udostępnij

Oświetlenie biurowe – jak je dobierać?

Światło można traktować jako taki element, który będzie niezbędny do życia każdemu człowiekowi. Natura tak przystosowała większość organizmów, że potrzebują oni korzystać w ciągu dnia z energii, natomiast w nocy starają się regenerować swój organizm, by przygotować się do kolejnego dnia. Ilość światła dziennego może wpływać na to jakie będzie nasze samopoczucie, ponieważ pod jego wpływem produkowane będą ważne hormony. Problemem często jest to, gdy ludzie muszą pracować cały dzień w hali, gdzie nie będzie światła naturalnego. Ciemność a często także źle dobrane lampy to czynniki, które bardzo źle działają na samopoczucie, mogą powodować zmęczenie czy wpływać na mniejszą koncentrację.

Oświetlenie biurowe kolorem światła musi być jak najbardziej dopasowane do dziennego. Negatywnie na nasz organizm będą działać wszystkie jarzeniowe lampy, które charakteryzują się tym, że światło nieco drga i tym samym nasze oczy się męczą. Oświetlenie do biura musi zostać dobrane tak, by z jednej strony było w stanie nam zapewnić optymalną jasność pomieszczenia, a z drugiej powinno gwarantować odpowiednią ilość światła także na pojedynczych stanowiskach pracy. Najlepszym rozwiązaniem jak się zdaje będzie oświetlenie dwukierunkowe, czyli górne punkty, które będą na suficie i dodatkowo indywidualne źródła światła przy biurkach.

Lampy do biura mogą być mocowane na stałe, ale czasami lepszym rozwiązaniem będą takie na przegubach, które będzie można odpowiednio kierować snopem światła w te miejsca najczęściej wykorzystywane. Poza tym warto także planować pomieszczenie biurowe w taki sposób, by nam jak najdłuższy czas dobrze służyło. Jednocześnie wybierajmy te rozwiązania, dzięki którym będzie można do pomieszczeń w ciągu dnia wprowadzić w miarę możliwości jak najwięcej światła naturalnego, które dla nas jest najlepsze.

Damian Poniedziałek

Elektryk, zajmuje się montażem oświetlenia biurowego.